Biurowe panele aluminiowe Euracon Panele aluminiowe Euracon idealne do pomieszczeń biurowych

Instrukcja montażu Paneli aluminiowych Euracon

Montażem i obsługą sufitów metalowych zajmują się wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Montowanie cienkościennych materiałów wymaga staranności i dokładności.
Należy nosić rękawice ochronne, aby uniknąć skaleczeń, zanieczyszczeń i uszkodzeń.
Za przymocowanie paneli odpowiedzialny jest wyznaczony kierownik budowy z zakładu montażowego, który przeprowadza montaż zgodnie z zasadami technicznymi. Za handel z firmą instalacyjną odpowiada kierownik budowy.

Firma instalacyjna jest zobowiązana i ponosi pełną odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i zgodności systemu w celu uniknięcia awarii komponentów podczas montażu i po jego zakończeniu. Należy przestrzegać zaleceń producenta.
Ryzyko uszkodzenia mienia, w szczególności zagrożenie dla zdrowia i życia, dla osób przebywających w tym pomieszczeniu w trakcie i po montażu, są wyłączone z działalności montażowej.
Określone przez projektanta budynku warunki statyczne, takie jak ruch elewacji, długość budynków i szczeliny rozciągające, należy wziąć pod uwagę.


Wymagania dotyczące części konstrukcyjnych

Można stosować wyłącznie części konstrukcyjne zatwierdzone przez producenta. Podkonstrukcja musi być dopasowana do metalowego systemu stropowego i mieć wystarczającą stabilność wzdłużną i poprzeczną.


Tolerancja płaskości

Do montażu widocznych podkonstrukcji, materiałów pokrywających i kątów obwodowych, dopuszczalne odchylenie od płaskości to +/-2 mm dla każdego z metrów długości, ale nie więcej niż 5 mm na długości 5 metrów, poziomo mierzona od położenia wieszaka w każdym kierunku. Dopuszczalne ugięcia warstw wierzchnich nie są uwzględniane w tolerancjach płaskości i należy je dodatkowo uwzględnić
 

Elementy systemu sufitowego Euracon - Profil końcowy (kątownik ścienny, kątownik schodkowy)
nieobciążający jako podpora



- Wieszak sufitowy (HD nowy / wiszący drut lub noniusz z kołkiem zabezpieczającym)



- Prowadnice stalowe (wewnętrzne) i aluminiowe (zewnętrzne, wilgotne pomieszczenia)


- Panele aluminiowe jako warstwa wierzchnia


Kolejność montażu

Aby zapewnić równość podczas instalacji, wsporniki obwodowe należy najpierw przymocować poziomo do sąsiednich elementów zgodnie z żądaną wysokością zawieszenia. Połączenia ścienne nie podlegają obciążeniu. Użycie jako nakładki nie jest możliwe. W przypadku otwartego połączenia ściennego należy zapewnić równość za pomocą odpowiednich punktów pomiarowych. Wymagane cięcia wzdłużne paneli i wbudowane są wykonywane przed zamknięciem powierzchni sufitu. W przypadku połączenia z otwartą ścianą należy zapewnić płaskość płaszczyzny za pomocą odpowiednich punktów pomiarowych. Wymagane cięcia wzdłużne paneli i zabudowy są wykonywane przed zamknięciem powierzchni sufitu. W przypadku bezpośredniego montażu prowadnic nośnych należy je zamocować luzem, aby uniknąć ich skręcenia zapobiec ewentualnemu rozciągnięciu i uszkodzeniu.

Wyrównanie

Równoległe, widoczne podkonstrukcje i szyny nośne muszą być wyrównane względem siebie (w miarę możliwości za pomocą lasera lub sznurka), tak aby były dokładnie wyrównane z modułami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyrównanie modułów za istniejącymi złączami szyn montażowych. Jeśli pomieszczenie jest dłuższe niż 5,00 m, złącza szyny DIN są wciskane we wstępnie wycięte otwory na końcach szyny DIN i mocowane. Gwarantują one prawidłowy rozstaw szyn montażowych modułu.

Montaż szyn nośnych

Szyny nośne mogą być przymocowane bezpośrednio do sufitu podwieszanego za pomocą zatwierdzonych elementów mocujących. W przypadku sufitów podwieszanych szyny nośne są mocowane za pomocą szybko złączek HD neu i drutów podwieszanych lub za pomocą wieszaków nonius na żądanej wysokości. W przypadku zakrzywionej cholewki Nonius należy zwrócić uwagę na użycie otworu znajdującego się obok krawędzi. Jeśli nie jest to możliwe, należy zastosować odpowiednio dużą podkładkę. Stosować w celu uniknięcia późniejszego obniżenia wieszaków. 1. szyna nośna jest montowana w odległości do ściany max. 20 cm przymocowane.

W przypadku szybko złączek HD neu należy zwrócić uwagę na zamontowanie dołączonych płyt bezpiecznikowych. Uniemożliwia to samodzielne wieszanie wieszaków w trakcie i po montażu. Szybko złączki są zaprojektowane do obciążenia powierzchniowego max.15 N/m². Maksymalna odległość zawieszenia wewnątrz wynosi 150 cm na szynie nośnej. Maksymalna odległość między prowadnicami wewnątrz wynosi 120 cm.

W przypadku podkładek akustycznych lub izolacyjnych odstęp między prowadnicami można również zmniejszyć, aby uniknąć przecięć. Ostatnia szyna nośna jest ponownie mocowana w odległości maks. 20 cm od ściany. Zakładane akcesoria (np. lampy i głośniki) muszą być zamontowane oddzielnie, ponieważ panele sufitowe nie są rozliczone na dodatkowy ciężar.




a = Równoległy rozstaw szyn nośnych we wnętrzu maks. 120 cm, na zewnątrz max. 75 cm

b = odległość wieszaków na szynie nośnej max. 150 cm, na zewnątrz max. 100 cm

c = odległość do ściany max. 20 cm


Brak skrętów

Zawieszenie szyn montażowych musi prowadzić do bez skrętnego i równego biegu z jednocześnie naprężonym gniazdem zawieszenia.

Wyrównanie konstrukcji nośnej

Metalowe sufity i ich zazwyczaj długie elementy wymagają starannego układania i wyrównywania podkonstrukcji (prowadnic nośnych). Jest to szczególnie ważne w przypadku paneli metalowych, ponieważ te panele zwykle nie mają usztywnienia poprzecznego (konstrukcja nośna).


Instalacja, budowa i mocowania

Całkowita odpowiedzialność za instalacje, nadbudowy i mocowania spoczywa na planiście budowlanym, w szczególności dobór rodzaju/miejsca a także zgodne z instrukcją mocowanie systemu panelowego. Integracja osprzętu, nadbudówek i załączniki muszą być wykonane zgodnie ze szczegółowymi wymaganiami określonymi w art. producenta stropów oraz producenta zamocowań i nadbudów. Ogólne prace i montaże poszczególnych elementów w tym zakresie powinny być uzgadniane oddzielnie i dodatkowo. Podłączenie np. komponentów elektrycznych powinno być wyjaśnione indywidualnie i zgodnie ze specyfikacjami producenta. Wymagane cięcia wzdłużne panelu i wbudowania są wykonywane przed zamknięciem powierzchni sufitu. Cięcia podłużne panelu są wielokrotnie wycinane i łamane ostrym nożem. Pozwala to uniknąć naprężeń wzdłużnych.


Płaskość w obszarze krawędzi

W związku z produkcją cienkościennych paneli metalowych, zarówno przy cięciu fabrycznym, jak i konstrukcyjnym, może wystąpić odchylenie płaskości panelu pod kątem krawędziowym, które jest nieuniknione ze względu na procesy produkcyjne oraz stan techniki. W procedurze przetargowej instytucji zamawiającej uwzględnia się szczególne wymagania dotyczące płaskości paneli w przypadku położenia krawędziowego.


Styki panelowe

Styki w panelach metalowych powinny być wyposażone w czarne podłużne łączniki. Niewielkie optyczne pogorszenie jednolitości obrazu sufitu w pchnięciu panelu jest technicznie nieuniknione.

Montaż paneli

Montaż odbywa się poprzez modułowe dociskanie paneli do szyn nośnych. Z reguły panele są krótsze i pośredniczone o szerokości kątowej ściany. W ten sposób nie mogą wystąpić naprężenia rozciągające. Moduły z otwartym złączem można zamykać za pomocą profili wypełniających. Profile wypełniające mogą również różnić się kolorem w zależności od potrzeb. Aby uniknąć zabrudzeń i obrażeń podczas montażu, zaleca się stosowanie (np. rękawiczek bawełnianych)

Prostokątność, rozszerzalność cieplna, dodatkowe obciążenia, obszary specjalne

Zgodnie z przewidzianym przebiegiem paneli metalowych należy zawsze zwracać uwagę na absolutną prostopadłość paneli metalowych w stosunku do szyny nośnej. W przypadku stosowania profili konstrukcyjnych, w tym warstw wierzchnich, należy zwrócić uwagę na rozszerzalność cieplną aluminium. Przy różnicy temperatur wynoszącej 1°C 0,024 mm na metr długości profilu

Profile aluminiowe produkowane są w temperaturze +18°C. Tolerancje długości normy jakościowej nie uwzględniają odchyleń długości wynikających z rozszerzalności cieplnej. Dodatkowe instalacje i obciążenia należy podwiesić oddzielnie. Ewentualne mocowania do systemu sufitowego należy wcześniej uzgodnić z producentem. W szczególnych zastosowaniach, takich jak kuchnia, w pomieszczeniach zewnętrznych i wilgotnych, a także w pomieszczeniach wymagających ochrony przeciwpożarowej, dźwiękoszczelności, ochrony przed rzutem piłką, należy osobno określić konstrukcję nośną oraz jakość płyty i sposób jej montażu.


Pielęgnacja

Aby zapobiec powstawaniu pleśni (zwłaszcza w basenach), należy zapewnić odpowiednią wentylację tylną. Za to odpowiada projektant budynku. Należy przestrzegać przepisów producenta. Należy przestrzegać zasad transportu określonych przez producentów, a także wskazówek dotyczących właściwego układania i suchego miejsca do przechowywania. Należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących pielęgnacji i konserwacji.

W przypadku dalszych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji


Twój zespół Euracon