Elewacje aluminiowe Euracon opis sytemu

Fasada aluminiowa wybudowana w 1993 roku - zdjęcie z 2018 roku - 25 lat, a wygląda jakby dopiero co powstała!

Fasada aluminiowa wybudowana w 1993 roku - zdjęcie z 2018 roku - 25 lat, a wygląda jakby dopiero co powstała!

Dlaczego aluminiowe panele fasadowe firmy EURACON mają tak wysoką jakość?

1. Podstawowym materiałem jest czyste, barwione aluminium, produkowane w procesie "coil coating". Jest to wysokiej jakości stop aluminium nadający się do walcowania z powłoką PVDF wypalaną w bardzo wysokiej temperaturze (240-270 °C).

2. Elewacyjne panele aluminiowe nie rdzawieją, dodatkowa powłoka ochronna na tylnej stronie zapobiega korozji.

3. Powłoka PVDF na przedniej stronie kolorowych paneli aluminiowych daje efekt "naturalnego kredowania". Cząsteczki brudu i pyłu nie przywierają do elewacji,dzięki temu wygląd budynku jest zawsze estetyczny i czystość jest łatwa w utrzymaniu.

4. Materiał jest bardzo łatwy w obróbce.

5. Wentylacja tylna okładziny elewacyjnej zapewnia przyjemny i zdrowy klimat mieszkania.

6. Produkcja przyjazna dla środowiska! Biologicznie nieszkodliwy!

7. Klasa ogniowa A1 - niepalny - spełnia najwyższe wymagania - najlepsza ochrona przeciwpożarowa. Izolacja mineralna - brak tworzyw sztucznych w elewacji - wszystko niepalne!

8. Szybki i łatwy montaż

9. Duży wybór w kolorystyce.


Opis surowca

Profilowane rolkowo panele aluminiowe EURACON FS 300 są wykonane z wysokiej jakości kolorowego aluminium. Jest to walcowana taśma aluminiowa, której powierzchnia jest uszlachetniana dwuwarstwową emalią piecową PVDF (podkład i warstwa wierzchnia) w tzw. procesie coil coating (proces powlekania taśmy z nakładaniem wałkiem).


Taśma aluminiowa poddawana jest wstępnej obróbce poprzez odtłuszczanie i chromianowanie. Tworzy to absolutnie mocne połączenie dla powłoki farby, aby przylegać do aluminium.

Zwoje blachy aluminiowej są powlekane na największych i najnowocześniejszych liniach do powlekania zwojów na świecie. Taśma aluminiowa przechodzi na tych liniach do powlekania zwojów przez maksymalnie 10 stacji, aż do uzyskania optymalnej i odpornej na warunki atmosferyczne jakości powłoki. Powłoka składa się z podkładu i powłoki wierzchniej PVDF o grubości ok. 25 µ. (metaliczny do 40 µ). Tylna strona listwy aluminiowej pokryta jest lakierem ochronnym o grubości warstwy ok. 5 µ.

Stopień połysku wynosi ok. 20 jednostek według systemu pomiarowego Gardner, kąt pomiaru 60°. Wyjątkiem są kolory metaliczne, których jest 30-40 sztuk.

Wstępnie malowane aluminium dostępne jest w wielu kolorach i nietypowych wykończeniach powierzchni o stałej, wysokiej i powtarzalnej jakości powłoki (przyczepność farby, jednolitość koloru i stopnia połysku), temperatura wypalania wynosi 240-270°C.


Produkcja jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska. Materiał ten jest biologicznie nieszkodliwy.

Wstępnie malowane aluminium jest niepalne i nie rdzewieje. Wstępnie lakierowane elementy aluminiowe narażone na działanie czynników atmosferycznych są wyjątkowo odporne na korozję i starzenie się.


Dlaczego aluminium wstępnie malowane?

Materiał nośny wstępnie lakierowanego aluminium jest optymalnie dopasowany pod względem stopu i wytrzymałości do dalszej obróbki i zastosowania końcowego. Dotyczy to również zastosowanych materiałów powłokowych. Dlatego po lakierowaniu można nadać wstępnie pomalowanemu aluminium odpowiedni kształt, bez pękania i łuszczenia się lakieru. Z tego powodu wstępnie malowane aluminium jest najpierw lakierowane, a następnie poddawane obróbce.


Obróbka / montaż:

Elewacja musi zapewniać budynkowi ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ponadto, fasada powinna być piękna i reprezentacyjna, ponieważ zewnętrzne ściany budynku zawsze służyły do prezentacji. Obie te rzeczy można osiągnąć dzięki systemowi fasadowemu FS-300 firmy EURACON.

Kurtynowa, wentylowana od tyłu i izolowana termicznie fasada składa się z trzech ważnych elementów:

- mineralna izolacja cieplna o różnej grubości, w zależności od potrzeb

- aluminiowa konstrukcja nośna indywidualnie dopasowana do danej konstrukcji ściany i istniejącego obciążenia wiatrem.

- elementy elewacyjne EURACON FS-300 wykonane z wstępnie malowanego aluminium o grubości 0,8 mm.

Wentylacja tylna to nazwa wymiany powietrza, która ma miejsce w przestrzeni pomiędzy izolacją cieplną a panelami aluminiowymi. Aby to zapewnić, na górnym i dolnym końcu fasady zwykle wymagana jest szczelina powietrzna o szerokości co najmniej 5 mm.

Dzięki dzisiejszym nowoczesnym technikom obróbki i różnorodności dostępnych kolorów można bez kompromisów uzyskać wygląd elewacji pożądany przez projektanta.

W metodzie konstrukcji panelowej pasmowe, wzdłużnie profilowane elementy są na poziomie podłogi ograniczone poziomymi profilami rozdzielającymi. Połączenia pionowe i mocowania odpowiadają konstrukcji kasety.


Wymiary panelu: Szerokość panelu: 320 mm

Szerokość modułu: 300 mm

Wysokość: standardowa 2800 mm (możliwe są długości specjalne)

Wysokość max.: 4000 mm

Grubość materiału: 0,8 mm

Konstrukcja nośna wraz ze sposobem mocowania (statyka) oraz grubość izolacji cieplnej jest obliczana przez biuro inżynierskie.

Szczególnie starannego planowania wymaga okładzina otworów okiennych w fasadzie. Szczególnie nadają się do tego prefabrykowane ramy metalowe.


Do produkcji profili specjalnych związanych z obiektem, materiał taśmowy do produkcji płyt można otrzymać od EURACON w szerokości 342 mm jako towar podwórzowy. Daje to możliwość samodzielnego wykonania indywidualnych profili poprzez gięcie.


Panele EURACON FS 300 przeznaczone są do montażu poziomego i pionowego. Widoczne mocowanie w połączeniach jest wykonane za pomocą śrub wiercących lub nitów jednostronnie zamykanych na aluminiowej konstrukcji nośnej. Z wieloletniego doświadczenia wynika, że firma EURACON zawsze zaleca montaż pionowy na poziomej konstrukcji nośnej.

Możliwe są wszystkie połączenia wymagane na placu budowy. Bardzo stabilne profilowanie i wysokość paneli 12,5 mm gwarantują prowadzenie okładziny elewacyjnej odpornej na deszcz i wiatr burzowy.

Izolacja termiczna jest układana w żądanej grubości przed zamontowaniem profilu nośnego. Wymagana przestrzeń dla wentylacji tylnej jest zapewniona w każdym przypadku przez wysokość panelu 12,5 mm.


Jeżeli panel aluminiowy ma długość 2,8 m, a różnica temperatur pomiędzy dniem letnim a nocą zimową wynosi ok. 90°K, wówczas ten panel aluminiowy może się rozszerzyć o ok. 2,8 mm. Takie różnice temperatur występują pomiędzy latem (nasłonecznione aluminium) a zimą (temperatura powietrza w nocy).

Dlatego przy projektowaniu elementów elewacji należy zawsze uwzględniać rozszerzalność cieplną, a to za pomocą elastycznych zamocowań - tzw. punktów przesuwnych. Brakujące punkty ślizgowe mogą prowadzić do deformacji elementów elewacji aż do wyłamania elementów mocujących, a tym samym do upadku elementów elewacji.

UWAGA:

W przypadku ponownego zamawiania kolorowych paneli aluminiowych mogą wystąpić niewielkie odchylenia kolorystyczne w różnych partiach. Wynika to z faktu, że naturalne surowce, takie jak mineralne pigmenty barwiące, zawsze wypadają nieco inaczej. Te naturalne niuanse są normalne i nie są błędem w produkcji. Dlatego przed montażem należy zawsze porównać numery partii znajdujące się na opakowaniu dostawy. Zaleca się stosowanie różnych partii na różnych stronach lub sekcjach konstrukcji.

Zgodnie z warunkami dostawy firmy EURACON, przy zakupie wstępnie malowanych paneli aluminiowych EURACON,jako kupujący stajesz się również właścicielem opakowania. Dlatego też firma EURACON nie może odebrać tego opakowania. Opakowanie musi zostać zutylizowane przez użytkownika końcowego (firmę instalacyjną) w odpowiedni sposób.


Uprawa:

Za pomocą pił tarczowych, pił poprzecznych, pił taśmowych, nożyc itp. (nie wolno używać tarcz tnących)


Krawędzie:

Min. Promień gięcia = 2,5 x grubość taśmy z plastyczną warstwą pośrednią po stronie kolorowej


Montaż:

W białych bawełnianych rękawiczkach, aby uniknąć odcisków palców i smug


Czyszczenie:

Przy użyciu neutralnych, wodnych środków czyszczących dobrze spłukać, w razie potrzeby skorzystać z usług specjalistycznej firmy


Połączenia:

Wykonywać zawsze zgodnie z technicznymi wytycznymi i zasadami obróbki blachy dla wymaganych funkcji i obciążeń


Niedopuszczalne:

Powłoka powierzchniowa elementów sufitowych nie może mieć kontaktu z rozpuszczalnikami, cementem, kwasami, zasadami, smarami i uszczelniaczami silikonowymi, pyłem szlifierskim, wiórami z wiercenia w stali itp. Kontakt z miedzią jest niedozwolony, podobnie jak umieszczanie znaków itp.. Panele nie nadają się do spawania.


Przechowywanie i transport:

Przechowywać tylko na płaskich, suchych powierzchniach. Chronić opakowanie przed wilgocią, wysoką temperaturą i silnym nasłonecznieniem. Wózki podnośnikowe nadają się tylko do długości do 4 m.


Mocowanie za pomocą śrub lub nitów:

Uwzględnić rozszerzalność liniową materiału. Umieść punkt stały jak najdalej na środku panelu. Punkty przesuwu zawsze na końcach panelu. Podczas wiercenia śrub należy stosować odpowiedni moment obrotowy (nigdy nie dokręcać zbyt mocno). Minimalny łeb śruby lub nitu = Ø 15 mm.


Punkty ślizgowe:

Punkty ślizgowe mogą być wykonane jako otwory szczelinowe lub okrągłe Ø 5 mm. Do wykonania podłużnych otworów używa się przebijaków ręcznych. Okrągłe otwory można wykonać za pomocą przebijaków ręcznych lub przez wstępne nawiercenie wiertłem Ø 5 mm.


Opłaty specjalne:

Do paneli elewacyjnych nie można mocować żadnych dodatkowych obciążeń, takich jak lampy, wsporniki, druty odciągowe itp. Obciążenia te muszą być odpowiednio przenoszone na ścianę poprzez konstrukcję nośną.


Obciążenia udarowe:

Obciążenia udarowe to efekty zewnętrzne spowodowane opieraniem się o przedmioty, np. drabiny, rowery itp. Dodatkowe konstruktywne środki mogą zapobiec takim szkodliwym skutkom. EURACON zaleca, aby cokoły lub powierzchnie parteru były pokryte materiałami bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, np. kamieniem naturalnym lub ceramiką. Bardzo dobrze nadają się do tego celu również laminaty, takie jak Resopal lub panele Max.


Specjalne zastosowania:

Panele EURACON FS 300 nie nadają się do stosowania na dachach. Przejścia od fasady do attyki, stromo nachylone konstrukcje nośne itp. są możliwe, jeżeli przepływ wody zostanie uwzględniony w rozwiązaniach konstrukcyjnych.


Wodoszczelność:

Ze względu na duże niebezpieczeństwo zanieczyszczenia uszczelniaczem silikonowym - w żadnym wypadku nie wolno go stosować!

Stosować inne produkty np. polimery akrylowe lub hybrydowe.


Pielęgnacja i czyszczenie:

Elewacja zawsze pozostaje piękna, szczególnie od strony pogody, ponieważ deszcz, w interakcji z kontrolowanym kredowaniem, zawsze utrzymuje elewację w czystości. Jeśli wyjątkowo brud przylgnie do miejsc mniej narażonych na działanie czynników atmosferycznych, można go usunąć za pomocą myjki wysokociśnieniowej pod niskim ciśnieniem. Zaleca się dodawanie neutralnych środków czyszczących na bazie wody, np. zwykłego płynu do mycia naczyń.


Szybka i łatwa wymiana uszkodzonych paneli:

Widoczne mocowanie w złączach umożliwia szybką i bezpieczną wymianę poszczególnych uszkodzonych paneli w ciągu kilku minut.

Kolorowa fasada aluminiowa zbudowana w 1993 roku - zdjęcie 2020 - 27 lat po wykonaniu, a nadal wygląda jak nowa!

Kolorowa fasada aluminiowa zbudowana w 1993 roku - zdjęcie 2020 - 27 lat po wykonaniu, a nadal wygląda jak nowa!

Elewacje EURACON zapewniają bezpieczeństwo na długi czas!

EURACON SP. Z O.O.
ul. Jedności Robotniczej 15
69-100 Słubice
Lubuskie, Polska
Telefon: +48 95 747 86 37
Email:    pl@euracon.eu